Jak na loď

Jak na loď

Kdo může na dovolenou na loď? Každý, kdo má chuť a má rád moře, slunce a vůni dálek.

Co potřebuji, abych si mohl pronajmout loď? Potřebujete finance a někoho, kdo má kapitánské zkoušky k vedení plavidla, které jste si vybrali pro svou dovolenou. Existují následující dvě možnosti:

a) Buď máte zkoušky již úspěšně za sebu, nebo si je složíte viz. sekce kapitánské zkoušky

 

b) Pronajmete si loď i s kapitánem. Cena jednotlivých kapitánů se velmi liší, nicméně místní kapitáni stojí obvykle mezi 100-150 EUR/den pobytu. Českého kapitána je obvykle možné získat v cenovém rozmezí 10-15 tis. Kč/týden. Ve všech případech je podmínkou zajištění stravování kapitánovi.

Termíny pronájmu lodí? Pronájmy lodí jsou velmi striktně dané, v týdenních turnusech a to od soboty do soboty. Nejkratší obvyklá a nejvíce využívaná doba pronájmu je jeden týden. Loď se přebírá v sobotu odpoledne a vrací další sobotu mezi 8-9 hodinou ráno. Samozřejmě, že je možné se domluvit i na předání lodě již v pátek večer a vyhnout se tak sobotnímu "šílenství" na silnicích.
 
Strach z mořské nemoci? Nemusíte mít! Pokud jste velmi náchylní na nevolnosti, tak Vám první den může být z houpání špatně, ale s Kinedrilem nebo obdobným přípravkem lze situaci snadno a s přehledem zvládnout.… Tělo si obvykle přes jednu noc na nezvyklou situaci zvykne, a pak Vám běžné houpání nebude dělat žádné potíže.
 
Co v případě, že loď poškodíme nebo zničíme? Charterové lodě jsou samozřejmě pojištěny, takže žádný problém nehrozí. Při přebírání lodi se platí tzv. kauce, částka, která kryje malá poškození a především spoluúčast charterové společnosti. Kauce se liší délkou doby pronajímané jachty, cca 1000-2500 EUR. Tuto částku vždy najdete u ceny každé jachty.

Co s autem po dobu dovolené? Každá marina má své parkoviště, kde za poplatek cca mezi 40-60 EUR/os. auto/týden můžete své auto nechat.

Je možné letecky na jachtu? Ano, v souvislosti s nabízenými charterovými a nízkonákladovými lety je možné, s vynaložením ne mnoha finančních prostředků, letět do Vámi požadované destinace. Můžete se nechat na letišti vyzvednout a opět dovézt zpět. Je ale nutno pamatovat na to, že je letenku potřeba zajistit dostatečně dopředu. Později již letenky bývají  bohužel drahé, nebo nejsou vůbec k dispozici. 

Je možné zajistit nákup potravin? Ano, většinou je možné dopředu zaslat seznam potravin, které požadujete a ty jsou Vám připraveny na loď při jejím přebírání.

Je dovolená na jachtě luxus? V žádném případě. Dovolená na jachtě se dá se vším všudy pořídit do 15tis. Kč na osobu/týden.

Vybavení jachet:

Kuchyně - Na charterových lodích je kuchyně plně vybavena, takže co se týče nádobí, není nutné sebou brát opravdu nic. Za předpokladu, že budete chtít na lodi vařit více než jen ranní kávu nebo čaj, je vhodné s sebou vzít koření a přísady, které obvykle používáte.

Seznam věcí, které byste neměli zapomenout vzít na loď týkající se kuchyně:
cukr, sůl, pepř apod.
- čístící přípravek na nádobí, utěrky či papírové ubrousky
- pytle na odpadky (ty budete v marinách vynášet do kontejnerů) - zásadně z lodi nehážeme žádné odpadky přes palubu lodi 

Lékárna - Samozřejmě je přímo ve vybavení lodi, obsahuje však pouze základní potřeby pro první pomoc

Nářadí - Jachty jsou vybaveny i nářadím pro případ poruchy. Obvykle však je lepší použít telefon či vysílačku a zavolat si pomoc z mateřské charterové společnosti (kontakt dostanete při předávání lodi).

Elektrické přístroje - Na každé lodi jsou zásuvky na 220V obvykle však fungují pouze v přístavech, když loď připojíte k místnímu připojení el. energie. Mimo přístav potom funguje pouze zásuvka na 12V. Můžete si však na loď vzít měnič a zajistit tak 220V i mimo přístav. Pozor však na vybití baterií. Lépe vybavené lodě mají separátní generátor, který zajišťuje 220V i mimo přístav.

Máte nějaké další dotazy nebo Vám zde chybí odpovědi na nějaké otázky? Napište nám, rádi Vám odpovíme a doplníme informace.

Kolik lidí může jet maximálně na loď a kolik minimálně? Počet lidí na lodi je obvykle limitován jednak částkou, kterou jste za dovolenou ochotni utratit a jednak kapacitou lodi v závislosti na její velikosti. Obecně je možné jet na jachtu i sám, ale rozumný počet je cca od 2 osob u motorových jachet a cca od 4 osob u plachetnic. Horní limit je spíše záležitostí financí, nicméně standardní nabídky charterových společností obvykle obsahují jachty s max počtem 12 lidí (pokud počítáme lodi bez posádky). Je samozřejmě možné zajistit i jachtu pro 100 lidí, pokud jste připraveni za tuto jachtu adekvátně zaplatit.

Jak je to na lodi s vodou? Jachta má své vlastní nádrže na sladkou vodu, ze kterých je možné v průběhu plavby čerpat vodu na umývání a vaření. Velikost těchto nádrží se mění v závislosti na velikosti jachty, nicméně jsou cca od 150l – 400l. Což nepřímo znamená, že loď není stavěná na každodenní několikanásobné sprchování celé posádky. Pokud to nezbytně vyžadujete, tak v marinách jsou většinou sprchy (viz informace o marínách).

Hygiena na lodi (koupelna) – v závislosti na velikosti lodi jsou jachty vybaveny 1-4 toaletami se sprchou.

Spaní na lodi a co s lodí v noci? Lodě jsou vybaveny několika dvoulůžkovými kajutami buď s „manželskou postelí“ nebo s palandami nad sebou. Viz. katalog lodí plánky lodí. S lodí můžete kotvit v marínách (kde ovšem musíte zaplatit poplatek za kotvení, ale máte přístup k vodě a elektrice atd.) a nebo kotvíte k tomuto účelu vhodných zátokách.

Hledání na Moje-Jachty.cz

Chci si zaregistrovat zasílání novinek serveru e-mailem:

2022 © S-GUIDE, s.r.o. | Všechna práva vyhrazena | Mapa stránek | powered by iPublisher
O NÁS | PŘIDAT K OBLÍBENÝM | DOPORUČIT STRÁNKY |